Apple iPhone

W 2007 roku został wytyczony nowy trend a to za sprawą pojawienia się pierwszego telefonu Apple iPhone.

Pierwszy model posiadał 3,5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480×320 pikseli z powłoką Gorilla Flass (chroniąca przez uszkodzeniami i zadrapaniami). Wnętrze było wyposażone w procesor o taktowaniu 412 MHz, pamięć wewnętrzna to 4GB, 8GB bądź 16BG oraz aparat fotograficzny 2 megapiksele bez możliwości nagrywania. Oczywiście posiadał Bluetooth oraz WiFi.

W niedługim czasie, bo po niecałym roku w USA pojawił się lepszy model czyli iPhone 3G. Wymiarami był identyczny z poprzednią wersją. Różnica wizualna to jednolity kolor obudowy. Wnętrze pozostało bez zmian. Klienci mieli do wyboru kolor czarny w wersji 8GB bądź 16 GB lub kolor biały tylko w wersji 16GB.ip

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów w 2009 roku pojawił się na rynki iPhone 3GS. Wyglądem przypominający poprzedni. Jednak jego wnętrze było bogatsze. Producent zastosował nowy, lepszy procesor, powiększył pamięć RAM 256MB, posiadał dodatkowe funkcję a mianowicie kontrolę głosem oraz cyfrowy kompas oraz aparat, który posiadał 3,1 megapikseli. Kolorystyka pozostała bez zmian. Dostępne kolory to czarny i biały w dwóch wersjach 16GB i 32GB, wprowadzono również wersję 8GB lecz tylko w czarnym kolorze. Po raz pierwszy zastosowano powłokę oleofobową ale tylko z przodku.

W 2010 roku następuje przełom. Telefony Apple zmieniły image. Wyglądają inaczej, bogatsze wnętrze. Pojawił się iPhone 4. Smartphone był cieńszy, węższy, za to minimalnie cięższy. Obudowa bardziej kwadratowa co nadawało jej klasy i elegancji. Utworzył się nowy trend posiadania iPhona. Pamięć wewnętrzna pozostała bez zmian od 8GB do 32GB, pamięć RAM powiększona dwukrotnie, pojawił się dodatkowy mikrofon, wprowadzono możliwość przeprowadzania wideokonferencji. Aparat to 5 megapikseli. Po raz pierwszy wprowadzono wyświetlacz Retina o rozdzielczości 640×960. Model 4 pokryty był z obu stron powłoka oleofobową. Kolorystyka pozostała bez zmian.

W 2011 roku pojawiła się kolejna wersja iPhone 4S. Wizualnie był podobny do poprzednika.  Wnętrze zostało ulepszone o większą pojemność pamięci. Model ten występował od 16GB do 64GB, dwurdzeniowy procesor, aparat 8 megapikseli. Wprowadzono rozpoznawanie twarzy foto, stabilizację obrazu oraz tryb panorama. Oczywiście pozostano przy kolorach biały, czarny.

Rok 2012 to pojawienie się kolejnej wersji iPhon’a tym razem 5. Kształtem i parametrami   nie różnił się zbyt od poprzedniej wersji, był kilka milimetrów cieńszy i o kilka gram lżejszy. Zmieniono w nim pamięć RAM, która została powiększona do 1GB, dodano kolejny mikrofon (posiadał 3 mikrofony) oraz wprowadzono możliwość nagrywania w HD. Zmieniono kolorystkę. Producent odszedł od standardowych kolorów. Telefon został wzbogacony o drugi kolor na obudowie. I tak mieliśmy do wyboru czarny z grafitem bądź biały ze srebrnym.

Jak na Appla przystało co roku pojawia się nowość. Apple poszło za ciosem i w 2012 roku pojawił się kolejny model iPhone 5C. Wersja przeznaczona dla osób lubiących kolor. Można pokusić się stwierdzeniem, iż Apple chciało pokazać ze ich telefony nie muszą być nudne. Jednak nie było to zbyt dobre posunięcie. Pojawiła się nawet opinia, iż ta wersja była zdecydowanie słabsza od iPhone 5.

W tym samym czasie pojawił się iPhone 5S. Pozostający w konwencji iPhone. Dodano złotą kolorystykę.

Już niedługo będzie kolejna premiera nowego urządzenia Apple  mianowicie na rynku pojawi się iPhone 6.  Jak donoszą japońskie media i pracownicy firm Sharp i LG Display produkujących części do telefonów premiera będzie we wrześniu 2014. Wyświetlacze mają występować w dwóch rozmiarach. Pierwsza wielkością wyświetlacza ma być 4,7 cala a druga to 5,5 cala. Wszelkie doniesienia mówią, iż będzie to wyświetlacz w technologii Ultra-Retina, czyli gęstość pikseli na poziomie 389 PPI. Obecne iPhone 5c mają 326 PPI.

Wygląd ma zostać utrzymany w poprzedniej konwencji, więc iPhone 6 będzie jak iPhone 5. Jego inność będzie polegała na odświeżeniu poprzedniej obudowy i uzupełnieniu jej jeszcze lepszymi podzespołami.

Obudowa nowego iPhona ma być cieńsza od poprzedniej, ma wynosić 6mm. Zabieg zmiany obudowy na cieńszą zastosowano również w laptopie MacBook Air.

Apple poszedł w ślad za konkurencją i ma zrezygnować z obudowy wokoło wyświetlacza. Za to Klient zyska kilka cali wyświetlacza więcej. To na razie spekulację a jak będzie wyglądał w rzeczywistości i powali na na kolana niebawem się przekonamy.