Obalamy MITY, ? Czyli Czy odpięcie baterii BIOS usunie usterkę w laptopie?

Na wielu forach internetowych możemy przeczytać rożne porady dotyczące naprawy sprzętu. Coraz częściej przeglądając fora o tematyce elektronicznej spotykamy się z porada, która mówi o odpięciu baterii BIOS na dłuższy czas, co ponoć ma wyleczyć nasz komputer z prawie każdej usterki.

Niestety prawie nigdy zabieg ten nie pomaga uzdrowić naszego laptopa. Za to często sprawdza się przy naprawie komputera stacjonarnego. Spora część internetowych ?fachowców? sugeruje, aby baterię wypiąć na dłuższy czas.. Nawet do kilku dni!! Skąd tak długi czas?? Bateria biosu służy do podtrzymywania ustawień biosu podając stałe napięcie nawet, gdy laptop jest odłączony od źródła zasilania. Odpięcie baterii biosu nawet na kilka minut przyniesie taki sam efekt. Po co zatem czekać kilka dni na efekt, który możemy uzyskać po kilku minutach.

Reasumując ? mało prawdopodobnym  jest żeby bateria po odłączeniu od płyty naprawiła nasz komputer, a często może tez pogorszyć sprawę.  Najczesciej to inne usterki uniemożliwiają prace komputera. Odpięciem baterii nie naprawimy uszkodzonego gniazda zasilania, uszkodzonego dysku twardego, uszkodzonej klawiatury i innych…