RAID mity i fakty.

Coraz częściej spotyka się, że dyski twarde współpracują w nadmiarowej macierzy niezależnych dysków (RAID).

Spotykamy się z opiniami, iż RAID jest niezawodny i praca dysków w takiej kombinacji daje nam prawie stuprocentowe bezpieczeństwo dla naszych danych. Otóż nie jest to do końca macierz, która zapewnia niezawodność a na pewno nie jest rodzajem backupu. Często słyszy się opinie, że w RAID nie martwimy backupem. Dyski umieszcza się w laptopie, konfiguruje RAID i już  nasze dane są zabezpieczone przed ich utratą. Uważamy również, że w RAID wszystkie dane będą dostępne nawet w przypadku awarii dysku. Wszystkie te opinie to MIT.

Prawda jest inna. Macierz RAID nie jest w stanie zastąpić zwykłego backupu danych. Redundant Array of Independent Disks służy do zwiększenia dostępności do danych.

W praktyce wygląda to tak, iż jeśli następuje awaria jednego dysku, można dokonać szybkiej wymiany, odtworzyć macierz RAID i to powoduje, ze nasze dane będą znów dostępne, jednak nie dotyczy to macierzy RAID 0. Czyli stosując macierz RAID nasze dane wcale nie są bezpieczne. Wspomniany tryb RAID 0 rozdziela dane na kilka dysków. Pozwala to na uzyskanie szybszego transferu. Jednak gdy dochodzi do uszkodzenia jednego z dysków nasze dane przepadają. Jeśli dojdzie do uszkodzenia kontrolera RAID może to spowodować, ze dyski bądź nasze dane staną się bezużyteczne.

W macierzy RAID wszelkie zmiany, które następują w plikach są rozdzielane. Jeśli przez przypadek zmienimy, skasujemy ustawienia pliku bądź zostaną one zmanipulowane przez wirusa to tracimy je bezpowrotnie. Dobra kopia zapasowa tworzy kilka wersji danego pliku.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, która ma wpływ na bezpieczeństwo danych a mianowicie wszystkie dyski znajdują się w tym samym miejscu. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego tracimy wszystko. Dla bezpieczeństwa należy tworzyć kopie zapasowe na innych nośnikach takich jak dyski zewnętrzne, pendrive ect.