Test laptopa Sony Vaio SVT-1311W1E/S

Obecnie coraz więcej na rynku pojawia się laptopów w wersji ultrabook, wyglądem przypominających notebooki Apple. Czy jednak piękny wygląd, za który musimy słono zapłacić przekłada się na jakość? Otóż nie zawsze.

Laptop Sony Vaio SVT to piękny ultrabook. Jeśli cienki, lekki a na tle ultrabooków innych marek wyróżnia się długi czasem pracy na baterii.

Wnętrze wyposażone jest w procesor i5 co daje przewagę nad innymi ultrabookami, do tego laptop posiada 4GB pamięci RAM oraz dysk SSD niestety tylko o pojemności 128 GB.

Dzięki dyskowi SSD laptop bardzo szybko reaguje na komendy. Otwieranie i zamykanie programów trwa kilka sekund a jego wydajność jest bardzo dobra. Laptop stworzony do pracy ale nie dla rozrywki. Karta graficzna, która została zamontowana to Intel HD Graphics 4000. Jest zbyt słaba by odtwarzać współczesne gry.vaio1

Jak wcześniej zostało wspomniane przewagą Sony nad innymi markami jest stworzenie dobrze zbilansowanego zużycia energii przez ich ultrabook. Przy pracach biurowych laptop wytrzymuje około dziewięciu godzin pracy na samej baterii. Jest to fantastyczny wynik. I jest to na pewno jedyny laptop, w którym czas pracy na baterii jest tak długi.

Ultrabooki mają to do siebie, ze ich wyposażenie różni się od standardowych laptopów, ultrabooki są uboższe. W tym przypadku rozbudowa gniazd jest dość spora. Urządzenie posiada USB 2.0 i USB 3.0 (z funkcją Sleep & Charge),interfejs HDMI, WLAN 802.11n, Gigabit LAN oraz Bluetooth. Minusem jest pojemność dysku, 128GB wystarcza wprawdzie do pracy biurowej jednak na tle konkurencji pod względem dysków Sony wypada blado. Ultrabooki innych producentów posiadają dwa razy większy dysk SSD, bądź dysk hybrydowy np. 500GB dysku HDD i niewielka ilość 16,24 bądź 32GB dysku SSD.

Matryca w tym ultrabooku mogłaby być lepszej jakości, tym bardziej, ze Sony znane jest z wytwarzania bardzo dobrej jakości wyświetlaczy.  Zastosowana matryca to standard, jakiego używa się w ultrabookach. Parametry 13.3 cala o rozdzielczości 1366×768 pikseli. Urządzenie nadaje się do pracy w sztucznym świetle, praca na zewnątrz będzie utrudniona.

Reasumując piękny designe, bardzo długa praca na baterii przemawia za zakupem laptopa ale w zamiarze wykonywania tylko prac biurowych. Jeśli chcemy lepszy jakościowo ultrabook alternatywą może być Asus Zenbook UX32VD-R4002V. Posiada lepszą matryce, większy dysk, jest wydajniejszy. Jednak za ten model musimy zapłacić więcej a bateria jest słabsza.