Zabezpiecz swój sprzęt przed burzą!!!

W czasie burzy istnieje wysokie prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych, które mogą zaszkodzić ludziom, ale i elektronice. W artykule przedstawiamy kilka porad jak uniknąć awarii sprzętu spowodowanej przepięciem elektrycznym podczas burzy:

  1. Odłącz sprzęt elektroniczny od gniazdka elektrycznego – Wyładowanie atmosferyczne może powodować przepięcia instalacji elektrycznej, na skutek  czego sprzęty podłączone wówczas do sieci elektrycznej mogą ulec uszkodzeniu.
  2. W przypadku Telewizora, należy odłączyć również kabel od anteny telewizyjnej. Wielu z nas zapomina tez o odłączeniu kabla sieciowego od gniazda LAN i routera.
  3. Korzystając z zewnętrznych anten ( np. Internet LTE) należy dołączyć je i schować do domu.
  4. Gdy podczas burzy nie możemy odłączyć jakiegoś urządzenia, możemy podłączyć go do listwy antyprzepięciowej. Listwa jest w stanie zabezpieczyć sprzęt przed małym przepięciem, jednak nawet najdroższe będą bezsilne przy dużych wyładowaniach.
  5. Najlepiej zostawić włączony przynajmniej jeden odbiornik w sieci elektrycznej np. żarówkę. Bardzo często wyłączamy wszystko, wówczas podczas uderzenia pioruna, przepięcie krąży po sieci. Gdy zostawimy włączoną żarówkę, przepięcie znajdzie swoje ujście i uszkodzi tylko ja.
  6. Pamiętajmy o kopiach zapasowych. Jeśli dojdzie do uderzenia pioruna w siec elektryczna i zabraknie energii, a nasz komputer nie ma podtrzymania z baterii, to możemy spodziewać się utraty naszych danych. Starajmy się trzymać najważniejsze dokumenty na dyskach zewnętrznych, w chmurze lub innych nośnikach pamięci zewnętrznej.
  7. Warto ubezpieczyć się na ryzyko wystąpienia tego typu zjawisk. Ubezpieczenie to jest składnikiem ubezpieczenia majątkowego i gwarantuje wypłatę odszkodowania za uszkodzona elektronikę.