Zabezpiecz swoje dane przed naprawą sprzętu?

Na komputerze przechowujemy oprócz muzyki, zdjęć czy filmów również prywatne dokumenty, hasła do kont bankowych, maile..itp. Czy możemy czuć się bezpieczni oddając swój komputer w obce ręce serwisu komputerowego?

W przypadku gdy ktoś wykorzystał  prywatne dane bez naszej zgody wówczas zabezpiecza nas Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. , która mówi, ze Osoba, która przetwarza dane osobowe, a nie jest do tego uprawniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawieniu wolności do lat dwóch.

Niejednokrotnie dokonujemy napraw sprzętów z instytucji państwowych gdzie dane są poufne. Najczęściej laptopy trafiają do nas już bez dysków twardych lub wykręcamy i oddajemy je na miejscu do rak własnych klienta. Po wykonaniu naprawy dysk zostaje ponownie zamontowany do laptopa.

Obecnie na rynku niewiele serwisów przywiązuje uwagę do ochrony danych osobowych. Często dysk podczas naprawy jest formatowany, dane są usuwane lub kopiowane bez zgody klienta. Polskie serwisy powinny mieć na uwadze ochronę danych.